Lets do it Greece
Με αφορμή το πρόγραμμα Let?s Do It Greece, την άνοιξη του 2017 οι μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης ΕΠΑ.Λ. συνεργάστηκαν σε μια βιωματική δραστηριότητα σχετικά με  τις δυνάμεις και τις αρετές τους. Τα παιδιά κατέγραψαν τα θετικά στοιχεία του χαρακτήρα τους σε ετικέτες που κατασκεύασαν συλλογικά, με τις οποίες στη συνέχεια διακόσμησαν τις σκάλες του σχολείου τους.

Η εν λόγω δραστηριότητα αποτελούσε την ολοκλήρωση  προγράμματος ενδυνάμωσης  της ψυχικής ανθεκτικότητας που συμμετείχαν ενεργά οι μαθητές κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Το πρόγραμμα στόχευε στη διαμόρφωση ενός θετικού κλίματος και την προαγωγή της ψυχικής υγείας και ψυχικής ανθεκτικότητας στο πλαίσιο του σχολικού περιβάλλοντος, διευκολύνοντας τη μαθησιακή διαδικασία και τη γενικότερη προσαρμογή των μαθητών στη σχολική ζωή, αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο.